Game Board
Mancala Board
2015-22-85
From: West Africa
Curatorial Section: African
| Object Number | 2015-22-85 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Senufo (uncertain) | Guro (uncertain) | Baule (uncertain) |
| Provenience | West Africa |
| Date Made | Early 20th Century |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Description | Configuration: 2 x 6 Game board made of wood. Ram heads carved on either side of twelve cup game board. Ram heads are carved, curved horns incised lines forming ridges of horn; incised round eyes and elongated snout also with incised lines to form the mouth of ram. Neck connects to flat base. Twelve deep playing pockets. |
| Height | 12.7 cm |
| Length | 74 cm |
| Width | 9.5 cm |
| Credit Line | Gift from the Doug and Risa Polumbaum Collection, 2015 |
| Other Number | 98 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




