Game Board
Mancala Board
2015-22-83
From: Nigeria
Curatorial Section: African
| Object Number | 2015-22-83 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Igbo |
| Provenience | Nigeria |
| Date Made | Early to Mid- 20th Century |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Description | Configuration: 2 x 6 Plus 2 Endcups Game board made of wood. Rectangular shaped board supported by two c-shaped legs. Twelve playing pockets - six square and six round. Endcup projections at each end of board. |
| Height | 12 cm |
| Length | 78.9 cm |
| Width | 14.3 cm |
| Credit Line | Gift from the Doug and Risa Polumbaum Collection, 2015 |
| Other Number | 96 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




