Game Board
Mancala Board
2015-22-82
From: Nigeria
Curatorial Section: African
| Object Number | 2015-22-82 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Igbo |
| Provenience | Nigeria |
| Date Made | Late 19th-Early 20th Century |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Description | Configuration: 2 x 20 Game board made of wood. Rectangular shaped board. Forty square playing pockets. Flat base. |
| Height | 4.6 cm |
| Length | 81.3 cm |
| Width | 12.6 cm |
| Credit Line | Gift from the Doug and Risa Polumbaum Collection, 2015 |
| Other Number | 94 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




