Game Board
Mancala Board
2015-22-81
From: Nigeria
Curatorial Section: African
| Object Number | 2015-22-81 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Nigeria |
| Date Made | 19th Century |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Description | Configuration: 2 x 6 Plus 2 Endcups Game board made of wood. Rectangular shaped board supported by four legs. Endcup projection at each end of board. Twelve deep round playing pockets. |
| Height | 10.8 cm |
| Length | 58 cm |
| Width | 13.6 cm |
| Credit Line | Gift from the Doug and Risa Polumbaum Collection, 2015 |
| Other Number | 93 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




