Game Board
Mancala Board
2015-22-80
From: Nigeria
Curatorial Section: African
| Object Number | 2015-22-80 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Nigeria |
| Date Made | Early 20th Century |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Description | Configuration: 2 x 8 Rectangular Holes Game board made of wood. Rectangular shaped board supported by four legs. Projection in the shape of human head at one end of board, opposite end has tab/handle projection. Twelve square playing pockets. |
| Height | 11.7 cm |
| Length | 82.5 cm |
| Width | 20.3 cm |
| Credit Line | Gift from the Doug and Risa Polumbaum Collection, 2015 |
| Other Number | 92 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




