Game Board
Mancala Board
2015-22-79
From: Morocco
Curatorial Section: African
| Object Number | 2015-22-79 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Berber |
| Provenience | Morocco |
| Date Made | Early to Mid- 20th Century |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Description | Configuration: 2 x 6 Plus 2 Endwells Game board made of wood. Rectangular shaped board. Twelve deep square playing pockets and two rectangular endwells. Incised geometric designs on top of board. |
| Height | 5.8 cm |
| Length | 57.5 cm |
| Width | 18.5 cm |
| Credit Line | Gift from the Doug and Risa Polumbaum Collection, 2015 |
| Other Number | 91 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




