Game Board
Mancala Board
2015-22-78
From: East Africa
Curatorial Section: African
| Object Number | 2015-22-78 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Masai |
| Provenience | East Africa |
| Date Made | Early to Mid- 20th Century |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Description | Configuration: 2 x 12 Game board made of wood. Rectangular shaped board with rounded corners. Twenty-four round playing pockets. Flat base. |
| Height | 3 cm |
| Length | 71.5 cm |
| Width | 21.3 cm |
| Credit Line | Gift from the Doug and Risa Polumbaum Collection, 2015 |
| Other Number | 90 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




