Game Board
Mancala Board
2015-22-75
From: Central Africa
Curatorial Section: African
| Object Number | 2015-22-75 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Luba |
| Provenience | Central Africa |
| Date Made | Early to Mid- 20th Century |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Description | Configuration: 4 x 6 Game board made of wood. Square shaped board supported short block pedestal. Projection in the shape of human head at each end of board. Twenty-four round playing pockets. |
| Height | 24.4 cm |
| Length | 54.1 cm |
| Width | 25.3 cm |
| Credit Line | Gift from the Doug and Risa Polumbaum Collection, 2015 |
| Other Number | 87 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




