Game Board
Mancala Board
2015-22-74
From: Central Africa
Curatorial Section: African
| Object Number | 2015-22-74 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Luba |
| Provenience | Central Africa |
| Date Made | Late 19th-Early 20th Century |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Description | Configuration: 4 x 8 Game board made of wood. Rectangular shaped board with rounded corners supported by short block pedestal. Projection in the shape of human head at one end of board. Thirty-two round playing pockets. |
| Height | 15.1 cm |
| Length | 69 cm |
| Width | 27.5 cm |
| Credit Line | Gift from the Doug and Risa Polumbaum Collection, 2015 |
| Other Number | 86 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




