Game Board
Mancala Board
2015-22-73
From: Central Africa
Curatorial Section: African
| Object Number | 2015-22-73 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Luba |
| Provenience | Central Africa |
| Date Made | Late 19th-Early 20th Century |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Description | Configuration: 4 x 7 Game board made of wood. Rectangular shaped board supported by short oval pedestal. Projection in the shape of human head at one end of board, opposite end has phallic/handle projection. Twenty-eight square playing pockets. |
| Height | 10 cm |
| Length | 80.3 cm |
| Width | 31.4 cm |
| Credit Line | Gift from the Doug and Risa Polumbaum Collection, 2015 |
| Other Number | 85 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




