Game Board
Mancala Board
2015-22-68
From: Kenya
Curatorial Section: African
| Object Number | 2015-22-68 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Turkana |
| Provenience | Kenya |
| Date Made | Early to Mid- 20th Century |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Description | Configuration: 2 x 12 Game board made of wood. Rectangular shaped board with tab/handle projection at one end of board. Twenty-four round playing pockets bisected by deep ridge. Flat base. |
| Height | 2.1 cm |
| Length | 67.9 cm |
| Width | 17.1 cm |
| Credit Line | Gift from the Doug and Risa Polumbaum Collection, 2015 |
| Other Number | 78 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




