Game Board
Mancala Board
2015-22-67
From: Kenya
Curatorial Section: African
| Object Number | 2015-22-67 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Masai |
| Provenience | Kenya |
| Date Made | Early to Mid- 20th Century |
| Section | African |
| Materials | Wood | Leather |
| Description | Configuration: 2 x 8 Game board made of wood. Rectangular shaped board with rounded corners. Leather strap/handle attached to one side of board. Sixteen round playing pockets bisected by ridge that also surrounds pockets. Flat base. |
| Height | 9.3 cm |
| Length | 62.5 cm |
| Width | 14.3 cm |
| Credit Line | Gift from the Doug and Risa Polumbaum Collection, 2015 |
| Other Number | 77 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




