Game Board
Mancala Board
2015-22-65
From: Ivory Coast
Curatorial Section: African
| Object Number | 2015-22-65 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bete |
| Provenience | Ivory Coast |
| Date Made | Early 20th Century |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Description | Configuration: 2 x 4 Plus 2 Endcups Game board made of wood. Rectangular shaped board with two round projection endcups. Eight round playing pockets bisected by ridge. |
| Height | 5.5 cm |
| Length | 55.4 cm |
| Width | 16.8 cm |
| Credit Line | Gift from the Doug and Risa Polumbaum Collection, 2015 |
| Other Number | 75 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




