Game Board
Mancala Board
2015-22-64
From: Cameroon
Curatorial Section: African
| Object Number | 2015-22-64 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Cameroon |
| Date Made | Late 19th-Early 20th Century |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Description | Configuration: 2 x 6 Game board made of wood. Block shaped board with ten human figures carved on sides of board. Projection in the shaped of a human figure at one end of board; damages second figure beside fige -only feet are present. Twelve deep playing pockets. Flat base. |
| Height | 12 cm |
| Length | 61.9 cm |
| Width | 22 cm |
| Credit Line | Gift from the Doug and Risa Polumbaum Collection, 2015 |
| Other Number | 74 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




