Game Board
Mancala Board
2015-22-63
From: Gabon
Curatorial Section: African
| Object Number | 2015-22-63 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Mbete (uncertain) |
| Provenience | Gabon |
| Date Made | Mid to Late 20th Century |
| Section | African |
| Materials | Wood | Paint |
| Description | Configuration: 2 x 6 Game board made of wood. Rectangular shaped board with projection in the shape of human head painted red and white. Twelve shallow. Flat base. |
| Height | 8.8 cm |
| Length | 59.5 cm |
| Width | 14.2 cm |
| Credit Line | Gift from the Doug and Risa Polumbaum Collection, 2015 |
| Other Number | 73 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




