Game Board
Mancala Board
2015-22-62
From: West Africa
Curatorial Section: African
| Object Number | 2015-22-62 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Fante (uncertain) |
| Provenience | West Africa |
| Date Made | Early 20th Century |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Description | Configuration: 2 x 6 Game board made of wood. Rectangular shaped board supported by two seated human figures - mother and child and male figure holding horn and human head. Twelve round playing pockets bisected by band of incised geometic design. The word "DOMINO" carved into side of board. |
| Height | 49.4 cm |
| Length | 48.8 cm |
| Width | 19 cm |
| Credit Line | Gift from the Doug and Risa Polumbaum Collection, 2015 |
| Other Number | 72 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




