Game Board
Mancala Board
2015-22-61
From: Ethiopia
Curatorial Section: African
| Object Number | 2015-22-61 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Ethiopia |
| Date Made | 19th to Early 20th Century |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Description | Configuration: 2 x 12 Game board made of wood. Rectangular shaped board with rounded corners. Twenty-four round playing pockets with a tab/handle projection at one end of board. Falt base. |
| Height | 4.4 cm |
| Length | 80.1 cm |
| Width | 12.3 cm |
| Credit Line | Gift from the Doug and Risa Polumbaum Collection, 2015 |
| Other Number | 71 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




