Game Board
Mancala Board
2015-22-60
From: Ethiopia
Curatorial Section: African
| Object Number | 2015-22-60 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Dinka |
| Provenience | Ethiopia |
| Date Made | Early to Mid- 20th Century |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Description | Configuration: 2 x 10 Plus 2 Endcups Game board made of wood. Rectangular table shaped board with rounded corners and eight legs; four center legs do not support board. Twenty square playing pockets carved in relief; deep grooves along side; two half circle endcups. |
| Height | 20.7 cm |
| Length | 62.1 cm |
| Width | 21.5 cm |
| Credit Line | Gift from the Doug and Risa Polumbaum Collection, 2015 |
| Other Number | 70 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




