Game Board
Mancala Board
2015-22-59
From: Ethiopia
Curatorial Section: African
| Object Number | 2015-22-59 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Ethiopia |
| Date Made | Early to Mid- 20th Century |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Description | Configuration: 3 x 6 Plus 2 Endcups Game board made of wood. Table shaped board supported by four legs; endcups are tab/handle projection on each end of board. Eighteen shallow round playing pockets and two endcups. |
| Height | 17.3 cm |
| Length | 73.5 cm |
| Width | 26.8 cm |
| Credit Line | Gift from the Doug and Risa Polumbaum Collection, 2015 |
| Other Number | 69 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




