Game Board
Mancala Board
2015-22-58
From: Ethiopia
Curatorial Section: African
| Object Number | 2015-22-58 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Gurage |
| Provenience | Ethiopia |
| Date Made | Early 20th Century |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Description | Configuration: 2 x 10 Plus 2 Endcups Game board made of wood. Rectangular shaphed board supported by four legs. Twenty square playing pocket bisected by scalloped ridge, two endcups. Scallop ridge decorates sides of board. |
| Height | 14.7 cm |
| Length | 85.5 cm |
| Width | 16.5 cm |
| Credit Line | Gift from the Doug and Risa Polumbaum Collection, 2015 |
| Other Number | 67 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




