Game Board
Mancala Board
2015-22-57
From: Ethiopia
Curatorial Section: African
| Object Number | 2015-22-57 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Ethiopia |
| Date Made | Early to Mid- 20th Century |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Description | Configuration: 2 x 10 Plus 2 Endcups Game board made of wood. Rectangular shaped baord with triangular shaped endcup projections. Twenty round playing pockets with incised lines around pockets. Flat base. |
| Height | 4.4 cm |
| Length | 91 cm |
| Width | 22.7 cm |
| Credit Line | Gift from the Doug and Risa Polumbaum Collection, 2015 |
| Other Number | 66 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




