Game Board
Mancala Board
2015-22-56
From: West Africa
Curatorial Section: African
| Object Number | 2015-22-56 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Dan |
| Provenience | West Africa |
| Date Made | Early 20th Century |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Description | Configuration: 4 x 4 Plus 1 Endcup Game board made of wood. Square shaped board supported by four legs with projection in the shape of a Ram head (?) at one end of board; opposite end has endcup projection. Sixteen round shallow playing pockets. Incised geometric design throughout board. |
| Height | 18.7 cm |
| Length | 64 cm |
| Width | 27 cm |
| Credit Line | Gift from the Doug and Risa Polumbaum Collection, 2015 |
| Other Number | 64 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




