Game Board
Mancala Board
2015-22-55
From: West Africa
Curatorial Section: African
| Object Number | 2015-22-55 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Dan |
| Provenience | West Africa |
| Date Made | Early 20th Century |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Description | Configuration: 2 x 6 Plus 1 Endcup Game board made of wood. Block-shaped board supported by four legs. Projection in the shape of Ram head at one end of board; opposite end has endcup projection. Twelve round playing pokects bisected by incised ridge. Incised geometric designs throughout board. |
| Height | 14 cm |
| Length | 69.3 cm |
| Width | 13.7 cm |
| Credit Line | Gift from the Doug and Risa Polumbaum Collection, 2015 |
| Other Number | 63 - Collector Number | 16 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




