Game Board
Mancala Board
2015-22-52
From: West Africa
Curatorial Section: African
| Object Number | 2015-22-52 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Dan |
| Provenience | West Africa |
| Date Made | Early to Mid- 20th Century |
| Section | African |
| Materials | Wood | Paint |
| Description | Configuration: 2 x 6 Game board made of wood. Rectangular-shaped board supported by four legs. Projections in the shape of human head at each end of board. Twelve deep round playing pockets. |
| Height | 16.7 cm |
| Length | 77.5 cm |
| Width | 13 cm |
| Credit Line | Gift from the Doug and Risa Polumbaum Collection, 2015 |
| Other Number | 59 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




