Game Board
Mancala Board
2015-22-33
From: Congo
Curatorial Section: African
| Object Number | 2015-22-33 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bashi |
| Provenience | Congo |
| Date Made | Early 20th Century |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Description | Configuration: 4 x 8 Game board made of wood. Table shaped rectangular board with rounded corners supported by pedestal. Thirty-two round shallow playing pockets carved in relief. |
| Height | 25.3 cm |
| Length | 85.6 cm |
| Width | 32.3 cm |
| Credit Line | Gift from the Doug and Risa Polumbaum Collection, 2015 |
| Other Number | 36 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




