Game Board
Mancala Board
2015-22-30.1
From: Burkina Faso Faso (uncertain) | Mail (uncertain)
Curatorial Section: African
| Object Number | 2015-22-30.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bobo |
| Provenience | Burkina Faso Faso (uncertain) | Mail (uncertain) |
| Date Made | Early to Mid- 20th Century |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Description | Configuration: 2 x 6 Game board carved of wood. Rectangular shaped board with rounded corners; twelve deep square playing pockets. Handle projecting from one end of board. |
| Height | 5.5 cm |
| Length | 70.4 cm |
| Width | 16.2 cm |
| Credit Line | Gift from the Doug and Risa Polumbaum Collection, 2015 |
| Other Number | 31 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




