Game Board
Mancala Board
2015-22-19
From: Ivory Coast
Curatorial Section: African
| Object Number | 2015-22-19 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Baule |
| Provenience | Ivory Coast |
| Date Made | Early to Mid- 20th Century |
| Section | African |
| Materials | Bronze |
| Description | Configuration: 2 x 6 Miniature Game board of copper-alloy cast in shape of a Rooster supported by pedestal in shape of legs and feet of rooster. Rooster head begins the elongated body of twelve playing cups and ending in an raised tail. |
| Height | 12.5 cm |
| Length | 22.8 cm |
| Width | 4.9 cm |
| Credit Line | Gift from the Doug and Risa Polumbaum Collection, 2015 |
| Other Number | 19 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




