Game Board
Mancala Board
2015-22-17.1
From: West Africa
Curatorial Section: African
| Object Number | 2015-22-17.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Baule (uncertain) | Guro (uncertain) |
| Provenience | West Africa |
| Date Made | Early to Mid- 20th Century |
| Section | African |
| Materials | Wood | Paint |
| Description | Configureation: 2 x 6 Game board made of wood. Two part game board; (A) rectangular board; top of board game board painted blue, six pairs of playing pockets bisected by ridge, ridges carved into longer side of board as decorative trim; board supported by part "B." Bottom of game board has carving of two human figures (one male and one female); male on proper left and female on proper right. Bodies of figures are painted white - male figure has beard painted black; breast of female figure are painted red. (B) round base topped with carved elephant; ...used to capture game board. Body of elephant is painted red, ears are painted blue, tusks are painted white. Base is painted blue. |
| Height | 26 cm |
| Length | 18 cm |
| Width | 17.3 cm |
| Credit Line | Gift from the Doug and Risa Polumbaum Collection, 2015 |
| Other Number | 17 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




