Game Board
Mancala Board
2015-22-10
From: Ghana
Curatorial Section: African
| Object Number | 2015-22-10 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Ashanti |
| Provenience | Ghana |
| Date Made | Early to Mid- 20th Century |
| Section | African |
| Materials | Wood | Paint |
| Description | Configuration: 2 x 6 Game board made of wood. Rectangular shaped board supported by pedestal in shape of loepard. Twelve round playing pockets bisected by ridge. Leopard is painted orange and black. |
| Height | 18.7 cm |
| Length | 48.7 cm |
| Width | 17.1 cm |
| Credit Line | Gift from the Doug and Risa Polumbaum Collection, 2015 |
| Other Number | 10 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




