Game Board
Mancala Board
2015-22-5
From: Ghana
Curatorial Section: African
| Object Number | 2015-22-5 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Ahsanti |
| Provenience | Ghana |
| Date Made | Early to Mid- 20th Century |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Description | Configuration: 2 x 6 Game board made of wood. Rectangular shaped scallop board supported by pedestal in shape of crayfish. Endcup projection at each end of board. Twelve round playing pockets bisected by ridge. |
| Height | 26 cm |
| Length | 66.3 cm |
| Width | 18 cm |
| Credit Line | Gift from the Doug and Risa Polumbaum Collection, 2015 |
| Other Number | 5 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




