Game Board
Mancala Board
2015-22-4
From: West Africa
Curatorial Section: African
| Object Number | 2015-22-4 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Ashanti (uncertain) | Baule (uncertain) |
| Provenience | West Africa |
| Date Made | Early 20th Century |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Description | Configuration: 2 x 6 Game board made of wood. Rectangular shaped scallop board supported by pedestal. Twelve round playing pockets bisected by ridge. Incised geometic design on pedestal. |
| Height | 16.3 cm |
| Length | 46.2 cm |
| Width | 19.5 cm |
| Credit Line | Gift from the Doug and Risa Polumbaum Collection, 2015 |
| Other Number | 4 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




