Ostracon
82-28-159
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 82-28-159 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic | Ink |
| Description | Fragment of an ostracon, possibly a trial piece. Nile silt body sherd, with a resinous material adhering to the interior. On the exterior is a figure with three parallel lines, connected at one end by a perpendicular stroke. Above and to the left is an hieratic writing of "mw," consisting of three "n" water signs. |
| Height | 1 cm |
| Length | 7.6 cm |
| Width | 5.1 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1982 |
| Other Number | 77/40 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.