Ostracon
82-28-158
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 82-28-158 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic | Ink |
| Description | Fragment of an ostracon. Nile silt sherd, with a partial ink inscription in Demotic on the exterior surface. |
| Height | 1.15 cm |
| Length | 5.1 cm |
| Width | 3.4 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1982 |
| Other Number | 77/56 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.