Amulet Fragment
82-28-156
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 82-28-156 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Description | Fragment of a faience amulet, depicting the god Thoth in the form of a baboon. Top of the head is missing. |
| Height | 1.6 cm |
| Width | 1 cm |
| Depth | 0.6 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1982 |
| Other Number | 132-1231 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.