Vessel Fragment
82-28-152
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 82-28-152 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic |
| Description | Sherd from a marl vessel, with five parallel lines on the inside surface, and a roughly-modeled foot on the exterior. |
| Height | 3.2 cm |
| Width | 4.2 cm |
| Thickness | 0.7 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1982 |
| Other Number | 165-1264 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.