Rim Sherd
82-28-147
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 82-28-147 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic |
| Description | Rim sherd of a rough-ware pottery vesel. Rim has scalloped decoration. Impresed decoration on the interior surface. |
| Height | 6.1 cm |
| Length | 6.8 cm |
| Width | 2.7 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1982 |
| Other Number | 121-1220 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.