Zoomorphic Vessel
49-12-665
Location: On Display in the Eastern Mediterranean Gallery
From: Cyprus | Kourion | Kaloriziki
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 49-12-665 |
| Current Location | Eastern Mediterranean Gallery - On Display |
| Provenience | Cyprus | Kourion | Kaloriziki |
| Site Name | Kourion |
| Locus | Tomb 25:58 |
| Period | Late Cypriot IIIB |
| Date Made | 1050–1000 BCE |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Technique | Proto-White Painted Ware |
| Description | Complete and mended. Duck:round flared spout; vertical arched handle on back; 3 feet, short wings at side flat tail. Clay: light gray-brown; sandy. Paint: dark gray-purple and maroon-red. Neck: bands, 3 black, one red. Handle and wings barred. Feet and bottom solid on each side 2 rows of black lozenges outlined in red. Herringbone down back. Inside mouth solid black. |
| Height | 8.5 cm |
| Width | 8.2 cm |
| Depth | 16 cm |
| Credit Line | Cyprus Expedition, J. F. Daniel, 1949 |
| Other Number | P86 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




