Vessel Handle
82-28-144
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 82-28-144 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic |
| Inscription Language | Greek Alphabet |
| Description | Fragment of a handle from a marl-ware vesel. Surface has a buff slip, and the ceramic is red-orange in cross section. Stamp impression on the handle reads "AMOP" (amor, "love") in Greek characters. |
| Height | 5.1 cm |
| Length | 7 cm |
| Width | 2.7 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1982 |
| Other Number | 77/64 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.