Votive Statue
82-28-143
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 82-28-143 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Section | Egyptian |
| Materials | Bronze |
| Description | Fragment of a small statuette of Osiris. Surface is heavily encrusted. Legs missing. |
| Height | 3.2 cm |
| Width | 1.5 cm |
| Depth | 0.8 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1982 |
| Other Number | 134-1233 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.