Vessel Fragment
82-28-142
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 82-28-142 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Description | Partial base and side of a faience vessel. Glaze on the outside is badly eroded, while that on the inside did not fire correctly. |
| Height | 4.3 cm |
| Width | 6.4 cm |
| Depth | 0.6 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1982 |
| Other Number | 77/98 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.