| Object Number | 87-8-48A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Sulawesi |
| Section | Oceanian |
| Materials | Outer Bark |
| Description | Sample of the bark Antiaris toxicaria (see 87-8-47). Outer bark. |
| Length | 21 cm |
| Width | 5 cm |
| Credit Line | Purchased from Lorraine V. Aragon, 1987 |
| Other Number | 94C - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


