Tessera
95-20-234B
From: Tunisia | Carthage
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 95-20-234B |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Tunisia | Carthage |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Marble (Stone) |
| Description | Black marble tessera with some lighter elements. |
| Length | 1.1 cm |
| Width | 1 cm |
| Thickness | 0.7 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. William N. Bates, Jr., 1995 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



