Jug
49-12-177
From: Cyprus | Kourion | Bamboula
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 49-12-177 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Cypriot |
| Provenience | Cyprus | Kourion | Bamboula |
| Site Name | Kourion |
| Locus | Tomb 12:50(B) |
| Period | late cypriot IA:2 |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Technique | Wash Ware |
| Description | Nearly complete and mended. Clay: hard light gritty gray-brown. Wash: thin wine-red and rust to dark gray. |
| Height | 15.4 cm |
| Width | 13 cm |
| Outside Diameter | 11.5 cm |
| Credit Line | Cyprus Expedition, J. F. Daniel, 1949 |
| Other Number | P1268 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




