Kylix
80-2-45
From: Libya | Leptis Magna
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 80-2-45 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Libya | Leptis Magna |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | One side of a handle complete from point of attachment to bowl to turn at right angles at outer end. Buff clay. Good black glaze which has largely flaked off. |
| Height | 1.7 cm |
| Width | 6.3 cm |
| Thickness | 0.7 cm |
| Credit Line | Gift of Teresa Howard Carter, 1980 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.