Burial Tablet
L-1033-52
From: Mediterranean
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | L-1033-52 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Imperial Roman |
| Provenience | Mediterranean |
| Period | Imperial Roman Period |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Marble (Stone) |
| Technique | Inscribed |
| Iconography | Inscription |
| Description | Rectangular burial tablet; broken on proper left; traces of red and yellow paint. Latin inscription - 6 lines; 3 faint inscribed guide lines per line of text: CLARENNA NATALIS FECIT SIBI ET C HERENN(ius) PROBO CONTVBE SVO ET LIBERTIS ET LIBERTIS LIBE POSTERISQUE E. Translation: Clarennia Natalis Made (this burial place) for herself and for Gaius Herennius Probus her mate and for her freedmen and freedwomen and their descendants. |
| Height | 18.5 cm |
| Length | 25.1 cm |
| Depth | 3.6 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.