Sherd
64-15-408
From: Guatemala | Department of Peten | Altar de Sacraficios
Curatorial Section: American
| Object Number | 64-15-408 |
| Current Location | On Loan |
| Provenience | Guatemala | Department of Peten | Altar de Sacraficios |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Plain rims, quite straight - (very slightly curving in). All are fine paste except - 409 (see -403). See 64-15-1 for details about sherd coll. Same as 64-15-407, with no beveling at rim. Red lines on exterior. Black and red curvlinear design on interior. |
| Height | 4 cm |
| Width | 4 cm |
| Thickness | 0.8 cm |
| Credit Line | Gift of the Peabody Museum, Harvard University, 1964 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.