| Object Number | E13572 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Egyptian |
| Provenience | Egypt | Mit-Rahineh |
| Locus | lower middle stratum, strip 546 |
| Period | New Kingdom | Nineteenth Dynasty |
| Date Made | 1290-1224bc |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Technique | Low Relief |
| Iconography | Khnum | Ram | Offerings | Ramesses II |
| Inscription Language | Hieroglyphic |
| Description | 2 figures of Khnum in the form of a ram receiving offerings from the King Ramses II |
| Height | 50.5 cm |
| Width | 153 cm |
| Thickness | 12 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Mit-Rahineh (Memphis), Egypt; Clarence Stanley Fisher, 1920 |
| Other Number | M10588 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
