Bird Bone Fragment
31-20-1968
From: United States of America | Alaska | Yukon Island
Curatorial Section: American
| Object Number | 31-20-1968 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Eskimo |
| Provenience | United States of America | Alaska | Yukon Island |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | 2 E, 4' 6" - 5', VII |
| Section | American |
| Materials | Bird Bone |
| Description | With longitudinal scratches |
| Length | 6 m |
| Width | 1 m |
| Credit Line | Alaskan Expedition, Frederica de Laguna, 1931 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.