Arrowhead
35-21-34
From: North America | United States of America | Alaska | Middle Yukon Valley | Kateel | Koyukuk River
Curatorial Section: American
| Object Number | 35-21-34 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Modern Indian |
| Provenience | North America | United States of America | Alaska | Middle Yukon Valley | Kateel | Koyukuk River |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | House 4 |
| Section | American |
| Materials | Bone |
| Description | Bone. 6 barbs. Flat medial tang with 2 notches on each edge. |
| Length | 16.7 cm |
| Width | 1.1 cm |
| Thickness | 0.7 cm |
| Credit Line | Yukon Expedition, Frederica de Laguna, 1935 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.