Amphora
MS693A
From: Italy | Etruria | Vulci
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS693A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Etruscan |
| Provenience | Italy | Etruria | Vulci |
| Locus | Tomb 72 |
| Date Made | 7th century BCE |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Technique | Black Figure |
| Iconography | Flowers | Figures |
| Description | 58 pieces (2 are conservator's material), some joined with conservation adhesive. Yellow pottery, two handles, decoration of flowers and bands. Six figures. |
| Height | 40.64 cm |
| Outside Diameter | 24.13 cm |
| Credit Line | Purchased from Francesco Mancinelli-Scotti, 1896 |
| Other Number | 884 - Stevenson Etruscan Series Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.